Sıkça Sorulan Sorular

 • Neden RİSA alüminyum radyatör kullanmalısınız?

RİSA Radyatör, koşulsuz müşteri memnuniyeti prensibi ile çalışır. Enerji tasarruflu ve doğaya saygılı üretim teknikleri kullanır. Yenilikçi teknolojiler ve verimli model çalışmaları ile kendini sürekli geliştirir. Verimlidir, az su ile çok kalori sağlar. Korozyona karşı dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Demir ve çeliğe göre yaklaşık 3 kat fazla ısı iletkenliğine sahiptir. Yüzde 98,96 saflıkta alüminyum içeren özel alaşımlı malzemeden üretilir. Kaynaksız, contasız, ilaçsız özel birleştirme tekniği sayesinde su sızdırmaz, güvenlidir. Her türlü bağlantı sistemine uygundur. Hafiftir, az yer kaplar ve kir tutmaz. Satış sonrası destek hizmetlerimiz mevcuttur ve ürünlerimiz 5 yıl garanti kapsamındadır. Estetik ve kullanışlıdır.

 • Risa Radyatör ve Havlupanların bağlantı şekilleri nelerdir?

Risa alüminyum radyatör her türlü bağlantı şekline uygundur. Bunun için sitemizdeki bağlantı şekilleri kılavuzumuzu inceleyebilirsiniz.

 • Ara ölçülerde üretim yapılabilir mi?

Risa Alüminyum Radyatör ve Havlu panlar da ara ölçülerde üretim yapılabilmektedir.

 • İşletme ve Test Basıncı ne kadardır?

Risa alüminyum radyatör ve havlu panlarda test basıncı 20 bar, işletme basıncı ise 10 bardır.

 • Kompakt bağlantılarda sıcak su girişi nerede olmalıdır?

Risa alüminyum radyatörlerinde sıcak su girişi radyatöre önden baktığımızda kenar kısımdan çıkan boru sıcak su girişidir. Saç panel radyatörlerde bu giriş tam ters yöndedir. Sipariş verilirken sıcak su giriş yönleri mutlaka belirtilmelidir.

 • Yön tıkacı hangi bağlantıda ve nasıl takılır?

Karşıt uç bağlantılarda Yön tıkacı kullanılır. Yön tıkacı sıcak suyun girişine ve radyatörün uzunluğuna göre belirtilen dilim aralıklarına, alt kolektöre bir demir çubuk iletilerek takılmaktadır.

 • Risa ürünlerinin garanti süresi kaç yıldır?

RİSA Alüminyum Radyatör ve havlu panları 5 yıl süreyle imalat hatalarına karşı garanti altındadır.

 • Radyatörün en küçük ve en büyük ölçüleri ne olabilir?

Bu modellerimize göre değişmektedir. Model En Yüksek En Uzun Linda 2 mt 3 mt Karya/80 2 mt 3 mt Karya/40 1 mt 3 mt Riva 1,8 mt 3 mt Güneş 1 mt Havlupanlarda durum şu şekildedir: Model En Yüksek En Geniş Safir 1,8 mt 0,6 mt Yakut 1,8 mt 0,6 mt Özel üretimlerimizden Aynalı Modelimizi 1,8 mt yüksekliğinde ve 80 cm genişliğinde yapıyoruz. Köşeli modelimizi ise 1 mt yükseklik ve 1+2 mt köşe uzunlukları olacak şekilde yapıyoruz.

 • Farklı renk seçeneklerinde üretim yapılabilir mi?

RAL renk kartelası kullanarak dilediğiniz renkte radyatör siparişi verebilirsiniz. RAL 9016 (beyaz), 9010 (kırık beyaz) ve 1013 (krem) standart renklerimizdir.

 • Radyatörler kaç bar basınca dayanıklıdır?

RİSA alüminyum radyatör ve havlupanlar da test basıncı 15 bar, işletme basıncı ise 10 bardır. Ayrıca radyatörlerimiz, TSE EN 13445-5 standardında hidrostatik test basıncında 40 bar basınca dayanıklıdır.

 • Sipariş verirken yön belirtmek gerekli midir?

Evet, bağlantı şekli mutlaka belirtilmelidir.

 • Sac radyatörler ile arasındaki fark nedir?

Alüminyum radyatörler, sac radyatörlere göre korozyona karşı daha dayanıklı ve ısıyı iletme açısından daha iyi bir malzemedir. Bu nedenle daha uzun ömürlü ve daha iyi ısıtma yapabilme özelliğine sahiptir. Alüminyum radyatörlerde su miktarı sac radyatörlere göre daha az olduğu için ayrıca yakıt tasarrufu da sağlar. Hijyen açısından da alüminyum radyatör daha sağlıklıdır.

 • Risa radyatör alüminyum saflık oranı nedir?

Risa Radyatörde kullanılan alüminyum düzenli aralıklarla test edilir. Bu sonuçlara göre alüminyum saflığı %98,8 dolayındadır.

 • Risa radyatörlerde veya tesisatlarda temizlik yapılmalı mı?

2-3 yılda bir uzman kişilerce tesisat ve radyatör temizliği yapılmasını öneriyoruz. Tesisat temizliğinde  Risa tarafından onaylanmamış kimyasal madde kullanılmasını önermiyoruz.

 • Piyasada tasarruf sıvısı, temizlik sıvısı, inhibitör vb. isimlerle satılan kimyasallardan kullanabilir miyiz?

Kesinlikle önermiyoruz. Risa radyatörlerde ve bağlı tesisatlarda bu tür sıvıların kullanılması radyatörünüzün garanti kapsamından çıkmasına neden olur.

 • Isı hesabı yaptırmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Ankara için ücretsiz keşif ve hesaplama hizmeti veriyoruz. İsterseniz yerinde uzman ekiplerimiz ölçülerinizi alarak size yardımcı olabilir. Ya da ısıtacağınız mekanın ölçülerini ve özelliklerini biliyorsanız bize ileterek gerekli kalori/radyatör hesabını yaptırabilirsiniz.